top of page
erik-3.JPG

EKO

bývanie

Architektúra nás baví. A keď už robiť architektúru, tak ju robíme radi s dôrazom na ekológiu. Myslíme si, že klasické výstavby domov sú už minulosťou. Budúcnosťou sú stavby, ktoré berú ohľad na životné prostredie. Pre nás nie je ekologická stavba len o výbere ekologického materiálu, ale aj o správnom výbere pozemku a využití energií. Ideálne je, keď sa pri návrhu spoja očakávania klienta s možnosťami pozemku.

 

Samozrejme, nie všetky projekty, ktoré vyprodukuje náš ateliér, sa dajú nazvať „EKO bývaním“. No snažíme sa robiť osvetu pre našich investorov a ukázať im výhody a krásu ekologickej výstavby. Výsledok je, že máme v portfóliu už dosť projektov, ktoré si prívlastok „EKO“ môžu so všetkou vážnosťou pripísať.

 

A akú architektúru robíme naozaj radi? Modernú. Veľa ľudí si „EKO architektúru“ spája s organickými tvarmi, ale podľa nášho názoru tieto dve veci spolu nesúvisia. „EKO architektúra“ môže, a podľa nás aj má, byť moderná. Máme radi jednoduchosť, praktickosť, funkčnosť, jednoznačné tvary, hru svetla a prírodné materiály.

CLT uvodna fotka.jpg

CLT panely považujeme momentálne za TOPku v montovaných domoch. Takéto projekty máme aktuálne rozpracované nielen na Slovensku, ale aj v Rakúsku. Sú to kvalitné stavby s veľmi dlhou životnosťou a rýchlou výstavbou, keďže domy sú presne vyrobené pomocou CNC strojov vo fabrike.

logo-1.png

„EKO architektúra“ môže, a podľa nás aj má, byť moderná. Máme radi jednoduchosť, praktickosť, funkčnosť, jednoznačné tvary, hru svetla a prírodné materiály.

Tomáš a Mirka Tornyosovci

Dom z CLT panelov

CLT panel je drevený, prírodný a ekologický materiál – ideálny na stavbu domu nízkouhlíkového a pasívneho štandardu.

CLT (Cross Laminated Timber = krížom lepené drevo) je doska vyrobená z kolmo na seba lepených vrstiev masívneho dreva. Panely majú vynikajúce tepelnoizolačné i konštrukčné vlastnosti. Lepenie sa vykonáva ekologickými lepidlami bez obsahu formaldehydu. CLT dosky sú relatívne ľahké, pevné, vzduchotesné, odolné voči plesniam aj voči požiaru. Samotná konštrukcia je bez tepelných mostov.

CLT panely majú využitie ako nosná konštrukcia domu, ale aj ako viditeľný vnútorný povrch stien či stropov. Vďaka krížovému laminovaniu tvoria pevný a stabilný produkt, využiteľný tak vo zvislých ako aj vodorovných konštrukciách. 

 

CLT interier.jpg
CLT vizualizácia_spolu.jpg

Plnostenný konštrukčný prvok sa spracováva presne podľa projektovej dokumentácie - vyrežú sa otvory pre okná a dvere a v prípade požiadavky sa vyfrézujú rozvody a otvory pre elektrinu, vodu a pod. Panely vám privezú na miesto stavby už kompletne narezané, montáž je rýchla. Dom z takýchto panelov nemusí stáť na mohutných betónových základoch. Je možné namontovať ho aj na pätky alebo zemné vruty.

Okrem ekologickosti majú CLT domy tú výhodu, že tieto steny sú v porovnaní s bežnými stavebnými materiálmi tenšie, takže stavba z nich dokáže navýšiť celkovú úžitkovú plochu. Na porovnanie - pri bežnom type stavby získa klient oproti murovanému domu až 8 m² naviac – čo sa približuje k výmere extra izby! Obzvlášť je to zaujímavé na stiesnených pozemkoch, na ktoré sa väčší dom jednoducho nezmestí.

Máme skúsenosť, že z našich realizácií najlepšie dopadli domy práve z CLT panelov, keďže sú spravidla najkvalitnejšie pripravené a poctivo zrealizované. V portfóliu nášho ateliéru máme niekoľko takýchto domov, každý je iný, svojský, originálny, je odrazom svojho majiteľa, ktorého predstavy sa snažíme do výzoru domu pretaviť. Pri projektovaní sa snažíme tvoriť nielen peknú a funkčnú stavbu, ale zároveň aj vytvoriť priestor, v ktorom sa človek bude cítiť dobre a každý deň sa bude tešiť na návrat.

Dom z konopného betónu

V snahe nášho ateliéru o zdravé a ekologické bývanie, sme sa pri jednom našom projekte nedávno po prvýkrát dostali ku konopnému betónu. Museli sme sa zoznámiť s týmto materiálom a jeho vlastnosťami nielen v teoretickej, ale aj v praktickej rovine. Videli sme a zažili, ako sa zmes konopného betónu mieša, ukladá do vopred pripraveného debnenia, ako rýchlo schne, vonia a po odstránení debniacich dosiek aj pekne vyzerá. Je to materiál, ktorý sa nám zapáčil a budeme radi, ak sa viac presadí u investorov.

konopny beton1.jpg

KONOPNÝ BETÓN = spojenie technického konope + vody + vápna obohateného o minerálne zložky = vynikajúci prírodne netoxický izolačný materiál so zápornou uhlíkovou stopou

konopny beton2.jpg

Ekologickosť tohto bývania spočíva v osadení domu do južného svahu, v kompaktnom tvare a najmä v použití drevenej konštrukcie a konopného betónu.

Konopný betón je prírodný materiál, ktorý plne zodpovedá našej filozofii o ekologickom bývaní.

bottom of page