top of page
BS_4 - Foto.jpg

Dom vo svahu

Väčšina z nás by chcela mať dom ideálne na rovinatom pozemku. Tu totiž odpadajú náklady na úpravu pozemku či náročnejšiu stavbu základov. Mnohokrát však máme k dispozícii len pozemok vo svahu. No aj s takýmto pozemkom sa dá pekne „pohrať“ a naprojektovať naň dokonalý dom. A stavby na takýchto pozemkoch majú nepochybne svoje čaro a častokrát ich my architekti s investormi vymyslíme veľmi originálne.

Aké sú možnosti výstavby domu na svahovitom pozemku? Často pomôže rozdeliť pozemok na terasy. Prípadne dôjde k úprave pozemku len pod časťou, kde bude stáť dom a zvyšok ostáva svahovitý. Dom na svahovitom pozemku je možné umiestniť pozdĺž alebo aj kolmo na svah. Všetko záleží od vkusu, finančných možností investora a možností pozemku.

BS_10 - Foto.jpg
Banská Bystrica a okolie HIRT_vizualizácia 2.jpg

Unikátnym riešením využitia svahovitého pozemku je aj zasadiť dom priamo do svahu – teda postaviť tzv. krtkodom. Takýto dom je navyše aj ekologický.

Náš projekt rodinného domu v malej a tichej dedinke tak trochu pripomína bývanie na chalupe. Je to však moderný, štýlový a špičkový rodinný dom, ktorý majiteľom ponúka všetok potrebný komfort. Výškový rozdiel pozemku je 22 m (pri dĺžke pozemku 68 m). Dom sme osadili kolmo na svah. Investor sa rozhodol dom zasadiť do strednej časti pozemku, čo je trochu ďalej od príjazdovej cesty. Majitelia však vsadili na výhľad, ktorý bude zo strednej časti pozemku naozaj jedinečný. Aby zážitok z výhľadu investori ešte umocnili, zvolili si veľkorozmerné okná takmer pozdĺž celej prednej strany domu. Prístup ku domu tvorí „cik-cakovitý“ chodníček, ktorý pokračuje až k najvrchnejšej časti pozemku, kde bude stáť malý domček na náradie a prípadne sauna.

Nuž, pravdou je, že pri domoch v kopci majú majitelia síce postarané o každodenný fitnes tréning, ale odmenou im väčšinou býva krásny výhľad, ktorý sa, mimochodom, s výhľadom na rovine, nedá porovnať 😊 výhľad zo svahu je jednoznačný víťaz.

Jeden z našich projektov na úzkom pozemku je rodinný dom v okrajovej mestskej časti Bratislavy. S investorom sme zhodli na tom, že najviac pozitív z tohto pozemku „vytiahneme“, keď dom zabudujeme do jeho najstrmšej časti a pozdĺž svahu. 

Celý svah je juhozápadný a orientáciu domu pozdĺž svahu sme zvolili najmä preto, aby mali majitelia aj pekný výhľad aj preslnené obytné priestory. Letnému prehrievaniu bráni vysunutá strecha nad terasou. Slnečná strana sedlovej strechy je využitá na umiestnenie fotovoltických panelov. 

Nepochybne veľkou výhodou tohto osadenia domu je výhľad. Denná zóna domu ponúka krásne pohľady do záhrady a na vysadené stromy. Dom svojim osobitým štýlom pripomína skôr chatu ako rodinný dom, ale vo vnútri spĺňa všetky atribúty „Á-čkového domu“.

4 dom z kazdej strany_Brnak.jpg
bottom of page