top of page
02.jpg

Dom na úzky pozemok

Rozhodnúť sa, či využiť úzky pozemok na vlastné bývanie, nie je pre investorov vždy jednoduché. Úzke domy mávajú svoje úskalia a naprojektovať takýto dom môže byť niekedy poriadna výzva aj pre architekta.

Pri návrhu domu na takýto pozemok je potrebné sa zamerať predovšetkým na maximálne využitie disponibilnej plochy. V druhom rade potrebujeme zachovať funkčnosť domu, aby sme využili každý milimeter. Dispozičné riešenie je potrebné do detailov premyslieť, rozkresliť, rozanalyzovať. Nemenej dôležité je aj osadenie domu na pozemku.

Úzky pozemok je možné zastavať ako bungalovom, tak aj poschodovým domom. Všetko záleží od možností konkrétneho pozemku.

Tento poschodový dom sme navrhovali na pozemok široký 13 metrov. Podobný dom sa však dá pokojne napasovať aj na desaťmetrový pozemok. V tomto prípade sme zvolili dvojpodlažný dom s celkovou obytnou plochou takmer 114 m².  

04.jpg
podorys.jpg

Na spodné podlažie sme umiestnili vstupnú chodbu, WC s malým umývadlom, kuchyňu, obývačku a schodisko. Na poschodí sa nachádza nočná zóna domu. Spálňa a dve detské izby obsahujúce samostatné šatníky a veľká kúpeľňa. Priestor je tu maximálne využitý. K domu prislúcha ešte prístrešok pre auto a priestranná terasa. Praktické a funkčné využitie každého kúska nielen pozemku, ale aj samotného domu.

thumbnail_DSC_0952.jpg

Od ulice je dominantným prvkom garáž s výťahovou šachtou, takže dom pôsobí ako viacpodlažný, ale v skutočnosti má len jedno podlažie, ktoré je však umiestnené vysoko nad úrovňou ulice. Okrem výťahovej šachty z garáže sa dá do domu dostať aj pekným postranným schodiskom.

Ďalší rodinný dom stojí na neštandardne tvarovanom pozemku, ktorý bol snáď najväčšou výzvou pre nás architektov. Jeho nepravidelný hviezdicovitý tvar, ktorý sa otvára na západ, na sever a na juh a navyše vo svahu, to bola neľahká „domáca úloha“ na jeho doslova na centimeter prepracované využitie. Vo finále sa ale my architekti, stavitelia, ale aj majitelia môžeme pochváliť perfektným výsledkom.

thumbnail_IMG_9152.jpg

Samotný dom má štyri miestnosti: jeden otvorený priestor tvorí kuchyňa, jedáleň a obývačka, ďalej je tu hosťovská izba, detská izba, spálňa s vlastnou kúpeľňou a ešte šatník, kúpeľňa a technická miestnosť. Všetky tieto miestnosti sú orientované na západ a majú prístup na spoločnú, pomerne úzku, terasu. Obytná časť domu je postavená na najužšej časti pozemku. Takisto sme tu efektívne využili každý milimeter tohto pozemku aj samotného domu.

Simon.jpg
2020-05-25-Simons_Sásová_doterenu0005.jpg
bottom of page