Predstavujeme náš návrh do architektonickej súťaže - novú mestskú obytnú štvrť v Detve. Sme nesmierne radi, že sme súťaž vyhrali a tešíme sa na realizáciu tohto zaujímavého projektu. Návrh vyšiel zo spolupráce ateliéru Tornyos Architects a dvojice architektov Simona Kolimárová a Matej Fekiač.
(Banská Bystrica, JANUÁR 2025)

K návrhu novej mestskej štvrte o rozlohe 20 000 m² sme pristúpili s lokálnou znalosťou a skúsenosťou, ale aj s odhodlaním uplatniť moderné tendencie zo svetového urbanizmu a architektúry. Naša štúdia vytvára stopätnásť obytných jednotiek v rámci bytových domov a osem obytných jednotiek v samostatných rodinných domoch alebo dvojdomoch.

Udržateľnosť a zelený urbanizmus
V návrhu kladieme dôraz na environmentálnu zodpovednosť prostredníctvom integrácie energeticky efektívnych technológií, obnoviteľných materiálov a zelenej infraštruktúry. Budovy sú navrhnuté tak, aby harmonizovali s prírodnou krajinou svojim tvarom aj materiálovým riešením. Maximalizujeme prirodzené osvetlenie, znižujeme uhlíkovú stopu a vytvárame vegetačné strechy a spoločné záhrady, ktoré podporujú biodiverzitu. Prostredníctvom týchto prvkov sa snažíme vytvoriť miesto, ktoré bude vzorom pre zelené mestské bývanie, kde sú udržateľné praktiky neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.
Drevo ako hlavný konštrukčný prvok
Ako konštrukčný materiál navrhujeme krížom lepené drevené panely. Stavby z CLT (Cross Laminated Timber) panelov sú ekologické, rýchle na výstavbu a veľmi pevné. CLT je udržateľný materiál s nižšou uhlíkovou stopou, vhodný na budúcu recykláciu. Vďaka prefabrikácii umožňuje rýchlu montáž a má výborné tepelnoizolačné a akustické vlastnosti. Panely sú odolné voči seizmickým otrasom a majú dobrú požiarnu odolnosť. Ich prirodzený vzhľad zvyšuje estetickú hodnotu interiérov, čo z CLT robí ideálnu voľbu pre modernú a udržateľnú výstavbu.

Energetický manažment
Od roku 2009 sa venujeme pasívnym domom – energeticky efektívnym budovám s minimálnou spotrebou energie vďaka výbornej izolácii, vzduchotesnosti, rekuperácii tepla a využitiu solárnej energie. V tomto návrhu ideme ešte ďalej: na strechy navrhujeme umiestniť fotovoltické panely a energiu uskladniť ako tepelnú energiu v pieskových zásobníkoch v zemi. Táto energia je dostupná celoročne a využíva sa na vykurovanie prostredníctvom tepelných výmenníkov. Táto technológia je overená a pripravená na praktické využitie.

Park ako zóna oddychu a srdce komunitného života
Pri navrhovaní obytných priestorov kladieme dôraz na prepojenie architektúry s prírodou. Park a zeleň v blízkosti domova slúžia nielen ako miesto na relax a regeneráciu, ale aj ako priestor na stretávanie sa a budovanie susedských vzťahov. Prinášajú do každodenného života rovnováhu, zlepšujú kvalitu ovzdušia, znižujú hluk a podporujú biodiverzitu. Návrh ponúka dostatok otvorených priestranstiev, rekreačných plôch a ciest pre chodcov a cyklistov. Každý bytový a rodinný dom je navrhnutý tak, aby poskytoval komfort a čo najlepší prístup k prírode.

Zadržiavanie vody v krajine
Pracujeme s vodou tak, aby zostala v území. Podporujeme mokraď, prirodzené toky vody a vytvárame poldre, ktoré pri dažďoch bezpečne odvádzajú vodu do retenčných zón v parku. Tieto opatrenia zlepšujú miestnu klímu, podporujú biodiverzitu a chránia pred povodňami či eróziou. Parkoviská budú mať priepustnú dlažbu a strechy bez fotovoltiky budú zelené.
Participatívny dizajn
Participatívny dizajn zapája komunitu do rozhodovania. Sme pripravení spolupracovať s budúcimi užívateľmi územia na spresnení návrhov tak, aby boli šité na ich potreby a predstavy. Byty sú navrhnuté tak, aby umožňovali budúce zmeny dispozície – izby je možné priradiť rôznym bytom. Tento prístup sme zažili aj v projekte Bijgaardehof v Gente, kde sme sa inšpirovali skúsenosťami jeho obyvateľov. Radi podobný koncept prinesieme aj na Slovensko.
Domnievame sa, že sme do súťaže predložili návrh, ktorého realizácia prinesie mestu Detva modernú a príjemnú obytnú štvrť a developerovi kvalitné bývanie, o ktoré bude záujem v širokom okolí.
Comentarios