top of page

Moderný dom z ľahkej oceľovej konštrukcie

Rodinný dom na neštandardne tvarovanom pozemku a pre rodinné domy z neštandardného materiálu – z ocele – to je jeden z našich projektov v Banskej Bystrici.

Snáď najväčšou výzvou pre našich architektov bol samotný pozemok. Jeho nepravidelný hviezdicovitý tvar, ktorý sa otvára na západ, na sever a na juh a navyše vo svahu, to bola neľahká „domáca úloha“ na jeho doslova na centimeter prepracované využitie. Vo finále sa ale architekti, stavitelia, ale aj majitelia môžu pochváliť perfektným výsledkom.

Od ulice je dominantným prvkom výťahová šachta, takže dom pôsobí ako viacpodlažný, ale v skutočnosti má len jedno podlažie, ktoré je však umiestnené vysoko nad úrovňou ulice. Výťahovú plošinu, ktorá spája garáž s domom, si domáci ozvláštnili peknou rodinnou fotogalériou. Počas cesty nahor či nadol si môže návštevník pozrieť, ako prebiehala stavba tohto domu od začiatku až po nasťahovanie.

Samotný dom má štyri miestnosti: jeden otvorený priestor tvorí kuchyňa, jedáleň a obývačka, ďalej je tu hosťovská izba, detská izba, spálňa s vlastnou kúpeľňou a ešte šatník, kúpeľňa a technická miestnosť. Všetky tieto miestnosti sú orientované na západ a majú prístup na spoločnú terasu. Aby sa tu dobre cítili aj hostia, domáci im umožnili súkromné bývanie v zadnej časti pozemku v podobe malého záhradného domčeka. A aby sa tu aj deti cítili ako doma, jedna z častí tohto hviezdicovitého pozemku, bude využitá na menšie futbalové ihrisko.


Hoci sa tento dom od iných domov na pohľad nijako neodlišuje, predsa len je niečím výnimočný - jeho základ tvorí ľahká konštrukcia z ocele. Veľkou výhodou takejto oceľovej konštrukcie je jej rýchla montáž, stabilita či vysoká odolnosť voči požiarom. Konštrukcia je opláštená sadrovláknitými doskami. Hoci sa táto metóda využíva najmä pri montovaných halách, rodinný dom v Banskej Bystrici je dôkazom, že sa tento spôsob dá úspešne využiť aj pri rodinnom dome.


Autori štúdie: architekti, Mirka Tornyosová, Jozef Perichta


23 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page